KRONIKA 2010/2011

11.12.2010

Emocjonująco i bajkowo

 

Wreszcie nadszedł ten dzień - 6 grudnia, kiedy to z drżeniem serca oczekiwaliśmy na przyjście szacownego gościa. Najpierw obejrzeliśmy świąteczne przedstawienie grupy teatralnej Skrzat, a potem przyszedł ON - Święty Mikołaj! Emocji było mnóstwo, bo każdy z nas czekał na tę chwilę cały rok. Okazało się, że byliśmy grzeczni i Mikołaj dla wszystkich przygotował prezencik.

Kolejne dni były równie ekscytujące, ponieważ Dropsy przeniosły się do świata bajek i poznawały ich bohaterów. Na przykładzie bajki Jaś i Małgosia odgrywaliśmy scenki pantomimiczne oraz poznaliśmy historię Plastusia i wykonaliśmy pracę plastyczną. Zastanawialiśmy się również czego uczą nas bajki i po wysłuchaniu Kopciuszka mówiliśmy o tym, dlaczego warto być dobrym, i pomocnym dla innych. Na zakończenie tygodnia poznaliśmy, co to znaczy czarny charakter i kto nim był w bajce Śpiąca królewna. Zastanawialiśmy się również, jakie są bajkowe księżniczki - stwierdziliśmy, że oprócz pięknego wyglądu są też dobre i uczynne, a to najważniejsze i o tym powinniśmy pamiętać.
Co w tym czasie robiły Groszki? Otóż nasze młodsze przedszkolaki mówiły o zimie, próbowały zatańczyć jak śnieżynki i zastanawiały się, jakie sporty możemy uprawiać w tej porze roku. Rozpoczęliśmy też wspólnie naukę nowej piosenki pt. Ślady na śniegu. Następnego dnia poznawaliśmy zimowe ptaszki - wysłuchaliśmy wiersza o wróbelku i porównywaliśmy wygląd tego malutkiego ptaszka z innymi (sikorką, gilem itd.). Zrobiliśmy także pracę plastyczną zatytułowaną Przysmaki ptaków. Mówiliśmy również o tym, gdzie mieszkają ptaszki zimą, a dzięki zabawie W naszym karmniku poćwiczyliśmy liczenie. Na zakończenie tygodnia porozmawialiśmy o tych zwierzętach, które zasypiają na zimę oraz nauczyliśmy się odróżniać i segregować według wielkości sylwetki zwierząt. Wykonaliśmy także kilka ćwiczeń ruchowych i pracę plastyczną pt. Zimowy bałwanek.