KRONIKA 2010/2011

06.11.2010

Rodzinnie i farmersko…


Każdy z nas lubi rozmawiać o swoich najbliższych - moje Gwiazdeczki również - dlatego tematem tego tygodnia była rodzina. Dropsy zastanawiały się nad znaczeniem tego słowa i spróbowały czytać globalnie wyrazy takie jak: mama, tata, rodzina. Wysłuchaliśmy wspólnie wiersza zatytułowanego Do czego służy tatuś? oraz rozpoczęliśmy naukę piosenki Kwiaty dla jesieni i utworu pt. Dzień dobry Wszystkim, którym witaliśmy się każdego dnia.
Kolejny dzień upłynął nam na rozmowach o babci i dziadku, a także przygotowaniu małego drzewa genealogicznego, aby lepiej zrozumieć, kim jest prababcia, pradziadek i inni członkowie naszych rodzin. Słuchaliśmy także opowiadania Kiedy babcia była mała oraz braliśmy udział w kilku zabawach, ćwiczących naszą spostrzegawczość. Przygotowaliśmy także prace plastyczne i zakończyliśmy tydzień biorąc udział w zawodach sportowych, w których rywalizowaliśmy z Pędzącymi groszkami.
A czym zajmowały się mniejsze Gwiazdeczki? Otóż, przyglądały się zwierzętom mieszkającym na zielonej łące i w zagrodzie. Groszki dowiedziały się, skąd bierze się mleko i dlaczego jest ono zdrowe dla naszych organizmów. Następnego dnia zastanawialiśmy się wspólnie, czym wieś różni się od wielkiego miasta i słuchaliśmy wiersza zatytułowanego Co słychać na wsi. Poznaliśmy także wygląd i zwyczaje takich zwierząt, jak królik, kura i koń, a potem braliśmy udział w zabawie Zaczarowane króliki. Dowiedzieliśmy się również, w jakich domkach mieszkają poznane zwierzęta, jakie mają zwyczaje i jak się odżywiają. Braliśmy także udział w zabawie Ukryty obrazek (która pozwoliła sprawdzić, kto z nas ma najlepszą pamięć i jest najbardziej spostrzegawczy) oraz dowiedzieliśmy się, jak nazywa się potomstwo zwierząt, o których mówiliśmy wcześniej i rozwiązaliśmy kilka zagadek na ich temat.