KRONIKA 2009/2010

13.03.2010

Pluszowy królik i wełniany baranek


Miniony tydzień upłynął moim Gwiazdeczkom bardzo szybko, ponieważ oprócz zajęć, które odbywają się regularnie, pojawiły się jeszcze pewne nowości, ale opowiem o wszystkim po kolei.
Na początek tygodnia poznaliśmy kolejne zwierzątko, które kojarzy się ze świętami , czyli królika. Umieścimy go w koszyczku wielkanocnym obok kurczątka i pisanek. Wysłuchaliśmy piosenki pt. „Króliczki" i próbowaliśmy do niej zatańczyć, a następnie wykonaliśmy zabawę „Skacze królik", polegającą na przeskakiwaniu przez przeszkody.
Dowiedzieliśmy się również, że każde zwierzę zostawia po sobie ślad. Razem z naszym pluszowym przyjacielem Heniem, wysłuchaliśmy opowiadania o jego przygodach w lesie oraz obejrzeliśmy kilka zwierzęcych śladów , natomiast w zabawie „Gdzie mój ślad", staraliśmy się odgadnąć do kogo one należą.
Kolejnego dnia przyglądaliśmy się, w co jest ubrany wielkanocny baranek i dowiedzieliśmy się, co można zrobić z baraniej wełny. Obejrzeliśmy również inne materiały, poznając ich grubość i twardość. Moje Gwiazdeczki zatańczyły do piosenki pt. „Wełniany baranek" oraz wykonały piękne prace plastyczne, które przestawiały naszego bohatera ozdobionego mięciutką watą.

Choć za oknami ciągle zima, my rozmawialiśmy już o wiośnie, by przyspieszyć jej przyjście. Mówiliśmy o tym, jakie są pierwsze oznaki wiosny, słuchaliśmy opowiadania o malutkim tulipanie, a z plasteliny wykonaliśmy te piękne, kolorowe kwiaty.
W tym tygodniu braliśmy również udział w warsztatach florystycznych, podczas których wykonaliśmy urocze, wiosenne kompozycje oraz z zapartym tchem słuchaliśmy tego, co na temat psów opowiadała nam ciocia, której towarzyszył prawdziwy pies hasky - było bardzo interesująco.

Na zakończenie tygodnia poznaliśmy wiersz J. Tuwima pt. „Lokomotywa" i staraliśmy się za pomocą ruchów ciała pokazać jego treść. Zwróciliśmy również uwagę na odgłosy wydawane przez lokomotywę, ćwicząc w ten sposób wymowę.