KRONIKA 2009/2010

17.04.2010

ABC, czyli nasze abecadło!

To był bardzo smutny tydzień, ponieważ wszyscy - nawet moje Gwiazdeczki - przeżywaliśmy to, co wydarzyło się w naszym kraju. Rozmawialiśmy o tych zdarzeniach, a prócz tego, jak zwykle nie zabrakło ciekawych zajęć i zabaw.
W poniedziałek wysłuchaliśmy wiersza Juliana Tuwima pt. „Abecadło". Zastanawialiśmy się nad tym, w czym pomagają nam literki i gdzie możemy je znaleźć. Obejrzeliśmy książeczki, opakowania i plakaty, na których zawsze są różne (małe i duże) literki. Posłuchaliśmy także piosenki zespołu Arka Noego pt. „Abecadło z nieba spadło", której postanowiliśmy się nauczyć na pamięć, ponieważ bardzo nam się spodobała. Wykonaliśmy również prace plastyczne, przedstawiające książeczki z literkami i piórem, które zdobią teraz naszą akademię.
Kolejnego dnia poznaliśmy pierwsze literki alfabetu: A, B i C! Pomogła nam w tym zabawa zatytułowana „Przyjazne literki", która polegała na szukaniu w sali przedszkolnej specjalnie oznaczonych przedmiotów, pasujących do literek oraz powtarzaliśmy specjalną rymowankę.
Następne litery, czyli D i E poznawaliśmy dzięki grze planszowej i zabawie pt. „Skrzynia skarbów". Utrwalaliśmy także literki dzięki piosence i wykonaniu pracy plastycznej, przedstawiającej bohaterki naszych rozmów.
W tym tygodniu odwiedził nas po raz kolejny pies Gordon, słuchaliśmy więc wielu ciekawych opowieści na jego temat i podziwialiśmy psie umiejętności. Nie zabrakło też ćwiczeń logopedycznych, zabaw na rytmice i balecie oraz angielskich piosenek czy rymowanek.