KRONIKA 2009/2010

29.01.2010

Zimowe porządki

Za oknami mnóstwo białego puchu, dlatego też w minionym tygodniu rozmawialiśmy głównie o zimie. Na początek zastanawialiśmy się, skąd się bierze śnieg, dlaczego jest taki zimny i co się z nim dzieje, gdy przyniesiemy go do ciepłego pokoju. Przy użyciu pasty do zębów i bibuły wykonaliśmy pracę plastyczną, przedstawiającą zimowy krajobraz.
Ponieważ za oknami było bardzo mroźno, postanowiliśmy się troszeczkę rozgrzać - najlepszym na to sposobem jest ruch, więc zabraliśmy się za porządki. Z worka, w którym było mnóstwo skarpetek, (niezbędnych, gdy na dworze chłód) każda Gwiazdeczka wybierała jedną, a następnie próbowała znaleźć drugą, tak by stworzyć z nich parę. Ta zabawa pozwoliła nam utrwalić cyfry jeden i dwa oraz dowiedzieć się, co oznacza słowo para. W naszej sali powiesiliśmy poznane cyferki (1 i 2), by na nie zerkać i pamiętać jak wyglądają. Zrobiliśmy również bardzo ładne prace z bohaterkami naszych zajęć.
Kolejnego dnia dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre zwierzęta zasypiają na zimę, gdzie chodzą spać i co robią te, które nie śpią. Na przykładzie obrazka, dopasowaliśmy cienie zwierząt do postaci, a następnie pobawiliśmy się do piosenki pt. „Stary niedźwiedź mocno śpi".
Moje Gwiazdeczki poznały również tych, którzy bardzo lubią zimę i swoje domki budują ze śniegu, czyli Eskimosów. Obejrzeliśmy obrazki przedstawiające ich życie, dowiedzieliśmy się jak wygląda igloo i jak się je buduje. Następnie zabraliśmy się do wykonania pracy plastycznej, po czym bawiliśmy się w Eskimosów łowiących ryby i budujących igloo - zabawa była doskonała!
Na zakończenie tygodnia rozmawialiśmy o sportach zimowych i bezpiecznym spędzaniu czasu na podwórku podczas zimy. Przyglądaliśmy się obrazkom przedstawiającym miejsca, w których bezpiecznie można jeździć na sankach, nartach i łyżwach. Każda Gwiazdeczka ulepiła również kolorowego bałwanka z plasteliny, którego zabrała ze sobą do domu.