KRONIKA 2009/2010

13.11.2009

Pan Listopad i tęczowa parasolka…

 W poniedziałek odwiedził naszą Akademię pan policjant. Porozmawialiśmy z nim na temat bezpieczeństwa podczas spaceru, przejścia przez ulicę czy jazdy samochodem. Przypomnieliśmy sobie, co oznaczają kolory sygnalizacji świetlnej i w jaki sposób należy zachowywać się, gdy czekamy na przejściu dla pieszych. Razem z panem policjantem przymierzaliśmy odblaskowe kamizelki, które należy zakładać, by być dobrze widocznym, a Piotruś zamienił się na chwilę w policjanta, ubierając jego czapkę i machając tzw. lizakiem :-)
 We wtorek moje Gwiazdeczki dowiedziały się z jakich kolorów składa się tęcza i kiedy powstaje. Wysłuchaliśmy wiersza, w którym to główna bohaterka została namalowana przez słonko i polne kwiaty, a następnie przy pomocy farb, stworzyliśmy wielobarwne tęcze, powtarzając przy okazji poznane kolory. Ponieważ pogoda była fatalna, mówiliśmy również o tym, co to jest słota, mżawka i kapuśniaczek, a poprzez zabawę staraliśmy się je naśladować. Wysłuchaliśmy wiersza pt.”Pan Listopad” i recytowaliśmy (dobrze już nam znany) utwór pt. „Tęczowa parasolka”.
 W czwartek mówiliśmy o obchodzonym dzień wcześniej Święcie Niepodległości i wykonaliśmy kredkami polską flagę.
 Tematem, który towarzyszył nam przez cały tydzień, był kulturalny sposób zachowania się przy stole. Gwiazdeczki rozpoznawały i nazywały naczynia kuchenne, uczyły się, co wchodzi w skład nakrycia stołu oraz dbały o to, by grzecznie spożywać wszystkie posiłki. Aby miło zakończyć tydzień, moi mali przyjaciele (pod czujnym okiem cioci) przygotowali sałatkę owocową, którą następnie ze smakiem zjedli, pamiętając oczywiście o dobrych manierach!